Archiwa tagu: proces negocjacyjny

Negocjacje: Przygotowanie

O sukcesie w negocjacjach w dużej mierze decyduje przygotowanie. Paradoksalnie brak przygotowania jest również najczęściej popełnianym błędem. Panuje opinia, ze dobry negocjator polega na swojej intuicji. Prawda jest taka, że dobry negocjator to przede wszystkim dobrze przygotowany negocjator.

Nie ma nic gorszego, niż podejść do negocjacji z nastawieniem „posłucham, co mają mi do powiedzenia i wtedy zadecyduję co dalej”. Takie podejście od razu pogarsza Twoją pozycję. Negocjator, który podchodzi do rozmów niewystarczająco przygotowany będzie zmuszony do odpierania ataków. Natomiast przygotowanie pozwala przejąć inicjatywę w negocjacjach.

Oczywiście zakres przygotowania zależy od tego, czego dotyczą negocjacje. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem jakiegoś przedmiotu o niewielkiej wartości, to wystarczy Ci tylko przejrzenie kilku ofert i recenzji. Natomiast w przypadku, gdy czekają Cię negocjacje z ważnym klientem, czy dostawcą to lepiej się do nich dobrze przygotować. Czytaj dalej

Czy jesteś negocjatorem?

Zadano mi kiedyś takie pytanie. Pierwsze skojarzenie ze słowem negocjator jakie mi się nasunęło to kadr z filmu. Scena, w której facet z odznaką policyjną prowadzi psychologiczną walkę o życie zakładników.

Po chwili jednak miałem w głowie kilkanaście sytuacji ze swojego życia, w których mógłbym nazwać się negocjatorem.

Pytanie w tytule postawiłem trochę przekornie, ponieważ doskonale wiem, że…

jesteś negocjatorem!

Prawda jest taka, że negocjatorem jest każdy z nas, a negocjacje prowadzimy niemal codziennie.

Kiedy negocjujemy?

Praktycznie zawsze, gdy mamy do czynienia z Czytaj dalej