Archiwa tagu: mapy mysli

Od mapy myśli do prezentacji

Wystąpienia publiczne i prezentacje stają się niemal nieodłącznym elementem życia każdego człowieka w dzisiejszym świecie. Począwszy od prezentacji maturalnej, poprzez omawianie projektów w firmie, na wystąpieniach przed większa publicznością kończąc.

Przygotowując się do poprowadzenia szkolenia czy seminarium skupiam się przede wszystkim na tym, żeby wiedza, którą przekazuję była przydatna dla osób, które mnie słuchają. Większości moich wystąpień towarzyszy prezentacja w postaci slajdów, na których umieszczam kluczowe słowa, zdania lub obrazy.  Początkowo starałem się tworzyć prezentację od razu w programie Keynote (odpowiednik PowerPointa) i zamieszczać ważniejsze informacje bezpośrednio na slajdach. Niestety kończyło się to kompletnym zamieszaniem i wielokrotnym przenoszeniem informacji ze slajdu na slajd. Musiałem poszukać innego rozwiązania… Czytaj dalej

FreeMind – mapy myśli na komputerze

W czasie prac nad Dochodowo.pl miałem do ogarnięcia mnóstwo spraw związanych z serwisem. Musiałem zaplanować rozmieszczenie zawartości, ogarnąć stronę techniczną, grafikę. Jako człowiek przyzwyczajony do notowania nielinearnego tworzyłem mapy myśli.

Na zasadzie skojarzeń przychodziły mi do głowy coraz to nowe pomysły (współpraca, promocja w internecie) – przybywało nowych map myśli a stare się rozrastały. Wraz z upływem czasu wiele rzeczy się zmieniało. Zmieniały się również moje mapy myśli. Czasem musiałem przerysowywać całe mapy od nowa!. Pomyślałem sobie wtedy, że dobrze byłoby mieć to wszystko na twardym dysku.

Zacząłem się rozglądać za oprogramowaniem umożliwiającym tworzenie map myśli. Szukałem czegoś, co pozwoli mi szybko zapisywać pomysły i jednocześnie nie będzie drogie. Po pewnym czasie znalazłem aplikację spełniającą oba warunki. Jest nią FreeMind, program OpenSource (licencja GPL), który można za darmo ściągnąć z Internetu. Od tamtego momentu stał się on jedną z podstawowych aplikacji, których codziennie używam. Czytaj dalej

Mapy myśli

Mapy myśli to technika, którą z powodzeniem stosuję prawie codziennie. Coś co na pierwszy rzut oka wygląda jak śmieszny obrazek, jest fantastyczną techniką zwiększającą wydajność pracy.

Firma

Wyobraź sobie, że szef pewnej firmy poprosił Cię o pomoc. Jego firma, zajmująca się przetwarzaniem dużej ilości informacji, nie jest tak wydajna, jakby sobie tego życzył. Firma ma kilka działów. W każdym jest dwóch pracowników. Po krótkiej obserwacji zauważyłeś, że pracownik siedzący po lewej stronie jest bardzo zapracowany, a ten po prawej siedzi bezczynnie i się nudzi. Tak było w każdym dziale. Czytaj dalej

Jak robić dobre notatki

Temat notowania poruszyła kiedyś Kate, pisząc:

Większość ludzi uczy się robić notatki. Mam całe zeszyty zajęte notatkami z historii, stwierdzam jednak, że te robione kilka lat temu, może 3, są teraz mało użyteczne, na bieżąco się jednak przydały. Jak robicie notatki? JA używam dużo kolorów, kredki, pisaki, podkreślenia, takie rzeczy. Przeczytałam kiedyś, że to co zapisujemy nasz mózg szybciej wyrzuca z pamięci. Jakieś porady na zgrabne notatki?

Ja jestem zwolennikiem nielinearnego tworzenia notatek. W szkole nauczyli mnie, że notatki trzeba robić w zeszycie, że powinny składać się ze zdań napisanych jedno po drugim.
Całe szczęście, że trafiłem kiedyś na zajęcia z doskonalenia zdolności poznawczych. Czytaj dalej