Archiwa tagu: bogactwo

Czy każdy może być bogaty?

Maciej poruszył taką kwestię:

Tak.. pytanie zawarte w tytule zdaje się wzbudzać wiele kontrowersji.. Jakiś czas temu miałem okazję przekonać się o tym na własnej skórze. Mianowicie, spotkałem się ze znajomymi pewnego pięknego wieczoru i zacząłem rozmowę pytając: „Czy myślicie, że każdy z nas może być milionerem?” (sam jestem przekonany, że może). Pierwszą ich reakcją było zdumienie, że wogóle podjąłem taki temat, kolejną był śmiech (nie żeby przesadzać -życzliwy).. 🙂 Nie poddawałem się.. zapytałem po raz kolejny, no i posypały się odpowiedzi: „Co ty mówisz?!”, „Nie, nie sądzę..”, „Nie ma szans. My ludzie z małego miasta? Nie..”. Starałem się jakoś zareagować, m.in. dawałem przykłady ludzi, którzy początkowo nie mieli nic, a później wspaniale prosperowali itd. Czytaj dalej

Przypowieść o podatkach

Trafiłem dziś na blog Polinika Betlińskiego. W jednym z wpisów jest bardzo ciekawe opowiadanie, które moim zdaniem warto przeczytać.

Jak byłem małym chłopcem to bardzo podobała mi się postać Robin Hooda. Uważałem go za bohatera pozytywnego, bo przecież odbieranie bogatym i dawanie biednym jest w porządku.

Teraz, gdy moja wiedza z zakresu ekonomi i finansów jest trochę większa już tak nie uważam.

Gorąco polecam lekturę.

http://polinik.pl/2006/12/13/przypowiesc-o-podatkach/

Bogaty? Też chcę!

Jeżeli marzysz o tym, żeby być bogatym człowiekiem to znajomość tych dwóch słów i ich zrozumienie jest niezbędne. Ale zanim przejdę do ich przedstawienia chciałbym, żebyśmy sie dobrze zrozumieli. Pozwól, że najpierw wyjaśnię Ci jak mierzę bogactwo.

Kto jest bogatszy?

Czy za bogatszego, można uznać człowieka, który zarabia 10 000 PLN na miesiąc, czy może tego, który ma
dochody na poziomie 5 000 PLN miesięcznie?

Masz ochotę już wskazać na pierwszego z nich? Jeżeli tak, to muszę Cię zmartwić. Poziom dochodów – choć jest ważny – nie świadczy o tym czy ktoś jest bogatszy. Różnica jaka jest między bogatymi a biednymi niesłusznie wyrażana jest pieniędzmi. Lepszym wskaźnikiem jest czas. Dlaczego? Wyobraź sobie taką sytuację. Czytaj dalej