Co to jest RSS?

newspaper_feed_256x256Kanał RSS służy do powiadamiania czytelników o pojawieniu się nowej treści na stronie. Dzięki temu rozwiązaniu nie musisz sprawdzać czy pojawiło się coś nowego na twoich ulubionych stronach. Wystarczy, że dokonasz subskrypcji kanałów RSS z tych stron. RSS zwykle jest udostępniany na blogach i stronach z newsami, bo tam często pojawiają się nowe informacje. Dochodowo.pl jest właśnie takim serwisem.

Co jest potrzebne, żeby korzystać z kanału RSS?

Zacznijmy od tego, jak rozpoznać czy dany serwis internetowy oferuje kanał RSS. Charakterystycznym elementem, po którym można rozpoznać RSS jest pomarańczowa ikonka, taka jak ta poniżej.

RSS iconRodzajów ikonek jest bardzo dużo. To co przeważnie je łączy to symbol, który się na nich znajduje. Aby subskrybować kanał RSS najczęściej wystarczy kliknąć na taką ikonę, czasem jednak nie jest ona podlinkowana ale z pewnością w pobliżu niej znajduje się link tekstowy.

Innym sposobem na rozpoznanie serwisu oferującego kanał RSS jest sprawdzenie czy w pasku adresu nie pojawiła się malutka ikonka z symbolem RSS (zaznaczam jednak, że nie każda przeglądarka to wyświetla).

Drugim niezbędnym elementem do skorzystania z funkcjonalności RSS jest czytnik RSS. Zwykle wbudowaną obsługę kanałów RSS mają programy pocztowe oraz przeglądarki internetowe (np Opera czy Firefox) a nawet komunikatory (MirandaIM). Istnieją oczywiście też dedykowane programy do obsługi RSS. Dla osób, które często korzystają z różnych komputerów godnym uwagi będzie czytnik on-line (najpopularniejszy jest chyba Google Reader).

Jeżeli już masz wybrany czytnik i chcesz dodać do niego kanał RSS to zazwyczaj wystarcza kliknięcie w ikonę z symbolem RSS lub w link do kanału RSS. Niektóre czytniki wymagają jednak manualnego dodania kanału do subskrypcji. Wtedy trzeba skopiować adres kanału RSS z przeglądarki i wkleić go w odpowiednie pole w czytniku RSS.

Poniżej znajduje się filmik prezentujący korzyści z subskrypcji kanału RSS.

Inne sposoby subskrypcji.

RSS nie jest jednyną formą subskrybcji najnowyszych informacji ze stron internetowych. Inną bardzo popularną formą jest subsrkypcja e-mail. Wtedy w odpowiedni formularz (taki jak ten w prawym górnym rogu tej strony) wystarczy wpisać swoje imię oraz e-mail, żeby otrzymywać powiadomienia o nowościach w serwisie.

W Dochodowo.pl jest jednak pewna różnica między tymi formami subskrypcji. Z kanału RSS dowiesz się tylko o nowych wpisach pojawiających się w serwisie. Natomiast zapisując się na listę adresową otrzymasz również informacje niepublikowane i zarezerwowane tylko dla osób zapisanych na listę.

blip-logoJeżeli używasz Blipa to możesz również dodać Dochodowo do obserwowanych, wtedy – podobnie jak w przypadku RSS – na bieżąco otrzymasz informacje o nowych wpisach. Aby dodać Dochodowo do obserwowanych na Blipie kliknij w logo Blip.

Nie wiesz co to Blip? Zobacz krótką prezentację.