Jak zmniejszyć świąteczne wydatki

christmas_treePrzed nami Święta Bożego Narodzenia. W prasie zaczynają się pojawiać artykuły informujące o tym, że przeciętny Polak wyda z tej okazji dużo pieniędzy, że niektórzy nawet biorą na ten cel pożyczki. Święta organizowane w ostatniej chwili są drogie i stresujące dlatego mam dla Ciebie prezent w postaci kilku rad, które pozwolą Ci zmniejszyć świąteczne wydatki. Publikuję to teraz, żebyś zdążył wprowadzić je w życie.

1. Przygotuj się

Święta to z jednej strony bardzo przyjemny okres, a z drugiej, dla wielu osób bardzo stresujący. Poświęć chwilę i zastanów się co takiego trzeba wykonać przed świętami. Może masz jakiś ważny projekt do ukończenia, może czekają Cię duże przedświąteczne porządki albo musisz kupić bilety na podróż do rodziny? Spokojne zaplanowanie tego, co musisz zrobić zanim zasiądziesz przy świątecznym stole oszczędzi Ci wiele kłopotów i wydatków.

2. Nie zadłużaj się

Banki oraz firmy z branży finansowej przed świętami nasilają akcje reklamowe i oferują mnóstwo pożyczek „od ręki”. Ludzie biorą te pieniądze i wydają na przedświąteczne zakupy. A potem przez następne pół roku albo i dłużej muszą spłacać zaciągnięty dług. Przecież święta to nie jest nagły wypadek! Każdy wie kiedy są, bo są co roku. Skoro możesz się zadłużyć i później część dochodu przeznaczać na spłatę tej pożyczki, to równie dobrze możesz co miesiąc odkładać pieniądze na święta. Tak czy inaczej część dochodu przeznaczasz na ten cel, ale w drugim przypadku nie ponosisz kosztów związanych z obsługą zadłużenia (a to często jest nawet kilkanaście procent!).

3. Skorzystaj z okazji

Gdy o prezentach pomyślisz wcześniej, to możesz skorzystać ze zniżek albo uniknąć przedświątecznych podwyżek. Wiadomo, że im bliżej świąt tym większy popyt, więc ceny mogą wzrosnąć.

4. Zrób listę prezentów

Zacznij od przypomnienia sobie co było w ubiegłym roku, zanotuj co podarowałeś każdej osobie i co inni podarowali. Unikniesz w ten sposób podarowania tego samego co rok temu – co jest niewątpliwą stratą pieniędzy. Zrób też listę pomysłów na prezent. Mając taką listę w portfelu możesz przy okazji kupić wcześniej jakiś prezent.

5. Wprowadź urozmaicenie

Tradycje świąteczne nie zawsze są dobre dla naszego portfela. Przykładowo wigilijna kolacja dla 10 osób składająca się z 12 dań to spory wydatek. Ograniczenie ilości potraw czy słodyczy, poza ewidentną ulgą dla żołądka jest też ulgą dla portfela.

6. Dywersyfikuj

Jeżeli akurat Tobie przyszło zorganizować w tym roku święta dla całej rodziny, postaraj się, żeby goście poza prezentami i dobrym humorem przyłożyli się też to tego przyjęcia. Możesz zaproponować, żeby zrobili i przynieśli część potraw. Jeżeli masz rodzinę mieszkającą niedaleko to zaproponuj spędzenie jednego dnia u Ciebie a drugiego u nich.

Pamiętaj, że jeżeli nawet w tym roku już będzie za późno, to możesz zastosować te rady na przyszłoroczne święta – wszyscy wiemy kiedy będą więc nie dajmy się zaskoczyć.

Podziel się swoimi sposobami na zmniejszenie świątecznych wydatków i napisz komentarz poniżej.

Może Cię zainteresować:

Jeden komentarz

  1. Z tymi przedświątecznymi reklamami to masz całkowitą rację….

Możliwość komentowania jest wyłączona.