Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi

Pisząc ten tekst mam przed oczami książkę, która wywarła ogromny wpływ na moje życie. Kiedy pierwszy raz wziąłem ją do ręki pamiętam, że zszokowały mnie dwie rzeczy. Pierwsza to tekst z napisany na okładce: „Książkę tę przetłumaczono już na 37 języków, a przeczytało ją ponad 50 milionów ludzi.”. Druga informacja, która wprawiła mnie w osłupienie to fakt, że pierwsze wydanie ukazało się w 1937 roku czyli 70 lat temu!

Pomyślałem sobie wtedy, że coś musi być w tej książce skoro przeczytało ją tyle osób i zacząłem czytać…

„Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” – tytuł wg mnie trochę nie trafiony. Sugeruje, że jest to poradnik dla gospodyń domowych i można go postawić obok „Jak przygotować indyka na święta”.

Jednak to co można przeczytać w środku stanowi w pewnym sensie skarb. Książka zawiera zbiór zasad, których czasem nie jesteśmy świadomi, a czasem są one tak oczywiste, że zapominamy o nich w relacjach z innymi ludźmi.

Składa się z czterech części:
Część I – Podstawowe techniki kontaktów z ludźmi.
Część II – Sześć sposobów, które sprawią, że ludzie będą cię lubić.
Część III – Jak przekonać innych do twojego sposobu myślenia.
Część IV – Bądź przywódcą – jak zmieniać ludzi nie zrażając ich i nie zniechęcając.

Każda część podzielona jest na kilka rozdziałów. Każdy z nich zawiera jedną zasadę, którą Carnagie umiejętnie ilustruje wieloma przykładami z życia. Odwołuje się również do życiorysów sławnych ludzi i pokazuje jak oni ją stosowali.

Minęło już kilka ładnych lat o od momentu gdy pierwszy raz przeczytałem „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”. Patrząc z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że książka ta spowodowała pewien przełom w moim życiu. Dlaczego?

Będąc pod ogromnym wrażeniem tego, co przeczytałem, zacząłem stosować opisane przez Dale’a Carnagie zasady. Bardzo wiele udało mi się zmienić.

Niestety moje skojarzenie związane z tytułem sprawiło, że książkę potraktowałem jak coś w rodzaju „instrukcji obsługi do ludzi”. Stosowałem niektóre zasady nieumiejętnie. Wydawało mi się, że każda z nich zadziała niezależnie od sytuacji w jakiej ją zastosuję. Pomyliłem się, ale – jak to mówią – człowiek uczy się na błędach. Ja również bardzo dużo się nauczyłem. Zacząłem patrzeć na świat inaczej i oceniać ludzi innymi kategoriami.

Obecnie bardzo często wracam do tej książki, bo zasady w niej zawarte – niby takie oczywiste – są bardzo ulotne.

Zastanawiasz się jakie to zasady? OK. Uchylę rąbka tajemnicy. Jedna z nich brzmi „Uśmiechaj się”.

Zastanów się teraz czy nie jest to oczywiste i pomyśl jak często ją stosujesz? Bo o tym, że działa nie muszę chyba pisać?

Poza tym „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” to kopalnia bardzo trafnych spostrzeżeń na temat tego, jak się się zachowujemy w kontaktach z innymi. Czasem przeczytanie jednego zdania sprawia, że rozwiązanie danej sytuacji życiowej staje się oczywiste.

Jeżeli jeszcze nie przeczytałeś tej książki to gorąco Ci ją polecam.

Możesz ją kupić w sprawdzonych księgarniach Mentis.pl oraz Aragon.pl.

Wersja drukowana dostępna jest tu:
http://www.mentis.pl/7378-jak-zdobyc-przyjaciol-i

Niedawno pojawiła się również wersja audio dla tych, którzy wolą słuchać 😉
http://www.aragon.pl/112541-jak-zdobyc-przyjaciol-i?s=12581
http://www.mentis.pl/112541-jak-zdobyc-przyjaciol-i?s=12867

Jeżeli znasz już tą pozycję to zapraszam Cię do podzielenia się swoimi wrażeniami na jej temat na forum:

Może Cię zainteresować:

  • Brak powiązanych artykułów

Jeden komentarz

  1. Świetna książka, która naprawdę potrafi przemówić do człowieka. Nie jest to jakiś tam poradnik dla gospodyń domowych pt: „Jak ugotować obiad” :D, to zbiór zasad, pomysłów, wskazówek jak dobrze zacząć żyć z ludźmi.. Fakt faktem -autor nie daje nam gotowego przepisu, który w cudowny sposób uleczy nasze znajomości, ale radzi bardzo trafnie, co możemy poprawić i w czym może tkwić problem. Skuteczność wskazówek autora poparta jest niezliczoną ilością przykładów i opowieści o ludziach którzy metody opisane w książce stosowali i to z bardzo dobrym skutkiem! 😀

    Polecam.

Możliwość komentowania została wyłączona.