Wybór konta w banku

Kasia poruszyła taką kwestię:

Rozmawiałam kiedyś z różnymi znajomymi na temat zakładania konta w banku, konkretniej: jakie/gdzie. Ci, którzy są studentami przyjezdnymi wybrali konta w tych samych bankach, co ich rodzice i jest to zrozumiale z racji tego, ze mama bądź tata regularnie dokonują im przelewów. Spora część osób tak naprawdę tez zasugerowała się decyzja rodziny czy znajomych, kierując się zasadami:
-znane jest bezpieczne
-wszystkie konta są niemal takie same, wiec co za różnica

Niedawno jednak koleżanka powiedziała mi, ze nie do końca jest zadowolona ze swej decyzji, gdyż znalazła lepsza ofertę w innym banku, a to już stanowi dowód, ze różnica jest… :p

Ja jako zwolenniczka wybierania opcji optymalnych, zawsze lubiłam znać wszystkie dostępne mi alternatywy i przyznam, ze ciekawi mnie, na co wy zwracaliście bądź dopiero zwrócicie uwagę przy wyborze konta? 🙂

Co sadzicie o kontach w bankach internetowych jak mBank-przyciąga was jego oferta czy może wolicie mieć możliwość załatwiania pewnych spraw bezpośrednio w banku? 🙂

Które propozycje banków uznajecie za szczególnie atrakcyjne? 🙂

Dla mnie najistotniejsze przy wyborze konta było (i nadal jest):

 • Dostęp do rachunku – nie wyobrażam sobie posiadania konta w banku, do którego nie mam dostępu przez internet. W nagłych sytuacjach sprawdza się również dostęp przez telefon. (Kiedyś potrzebowałem wypłacić większą gotówkę w bankomacie, a miałem ustawiony limit – jeden telefon i limit został powiększony)
 • Dostęp do pieniędzy – Mam tu na myśli sieć bankomatów. Wprawdzie w każdym bankomacie mogę wypłacić pieniądze z mojego konta, ale tylko w niektórych sieciach (dla mBanku w sieciach Euronet, Bank Zachodni WBK oraz Cash4You) nie zostanie pobrana prowizja.
 • Możliwość łatwej wpłaty na konto – dawniej żeby wpłacić pieniądze na konto w mBanku musiałem robić wpłaty albo przelewy z innych placówek teraz pojawiły się wpłatomaty. Bardzo przyjazne urządzenie  Wkładasz kartę, wkładasz pieniądze, akceptujesz i za kilkanaście minut masz je na koncie. Szkoda tylko, że jest ich stosunkowo niewiele.
 • Opłaty za prowadzenie rachunku – Bardzo istotna kwestia chyba dla każdego.
 • Opłaty za przelewy – Oczywiste choć mało istotne jak ktoś tylko otrzymuje pieniądze od rodziców i wypłaca je w bankomatach
 • Bezpieczeństwo – mam tu na myśli zarówno bezpieczeństwo samych transakcji jak również prawdopodobieństwo, że dany bank upadnie.
  Jeżeli chodzi o tą pierwszą kwestię (dotyczy ona dostępu przez internet) to warto zwrócić uwagę czy zabezpieczenie przed przelaniem pieniędzy jest przynajmniej dwustopniowe, tzn. czy trzeba podać jedno hasło żeby się dostać do konta oraz drugie hasło (czasem kod lub hasło jednorazowe) żeby dokonać operacji przelewu.
  Upadłość banków zdarza się, jednak nie nagminnie (i całe szczęście). W większości banków nasze pieniądze chronione są przez BFG czyli Bankowy Fundusz Gwarancyjny (Banki objęte obowiązkowym systemem gwarantowania). Gwarancjami Funduszu w 100% objęte są środki pieniężne o równowartości w złotych do 1.000 euro, a w przedziale o równowartości w złotych od 1.000 euro do 22.500 euro w 90%. Oznacza to, że gdy na koncie mamy np. 10.000 euro to otrzymamy 1000 + 90% z 9000 = 9100 euro.

A czym Wy się kierujecie przy wyborze konta?

Może Cię zainteresować:

5 komentarzy

 1. Kwestia jest taka, jakie masz myślenie.
  Racja, że ludzie wybierają po swoich rodzicach i po znanych nazwach. Najlepiej to w takich molochach jak PKO..

  Osobiście mam konto w mBanku i jestem zadowolony. Tanio (czasem darmowo), szybko, sprawnie, ale są też mankamenty. Mało jest bankomatów z ktorych możesz darmowo pobierać pieniążki -ok w Krakowie kilka się znajdzie, ale co z mniejszymi miastami? Poza tym ludzie chyba wolą sobie postać w kolejce, ponarzekać i wpłacić przy okienku.. sam już nie wiem.

  No i jeszcze jedna kwestia. W jakich celach potrzebujesz to konto. Jeśli np. masz rodzinkę (a ona nie jest zaawansowana technicznie) i wpłacają ci co miesiąc pieniążki, to bank internetowy nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem . Jeśli natomiast zależy ci na szybkich przelewach, bez czekania w nieskończoność na realizacje to mBank polecam.

 2. No ja się przyznam, że też mam konto w mBanku:) byłem z niego zadowolony, dopóki nie stało się coś dziwnego i nie mogę się zalogować, słyszałem już o podobnym przypadku, poza tym mam też konto w millenium, a moi rodzice w PKO, i jedyne co mogę powiedzieć o wyborze konta, to naprawdę jest to indywidualna sprawa, i zależy od tego po co nam to konto. Ja kiedy zakładałem swoje wybrałem mBank, bo potrzebowałem konto do szybkich przelewów, myślałem, że założenie konta przez internet będzie szybsze. Niestety, szybciej jest w banku stacjonarnym:D Po drugie potrzebowałem konta darmowego. Więc powiem szczerze, poszedłem do millenium, oferta była dobra, po tygodniu miałem kartę i aktywację konta, wpłaciłem pieniądze, zrobiłem przelew i tyle, do tego potrzebowałem konta w banku:) teraz ciekawostka, oba konta zakładałem równocześnie i konto w mBanku miałem aktywowane dużo później i trwało to naprawdę długo, a czas był bardzo ważny, także chyba kwestia kont to sprawa indywidualna Myślę, że najważniejsze sprawy to szybkość przelewów, bezpieczeństwo, dostępność bankomatów oraz opłaty. O oprocentowaniu nie wspominam w ogóle, bo myślę, że niema sensu;) jak ktoś wpłaca na konto 1tys zł miesięcznie, i tych pieniędzy zaraz na koncie niema, bo trzeba wszystko po opłacać, to po co mu jakieś 4% A jak ktoś ma milion złotych, to raczej na koncie go nie trzyma i nie czeka, aż mu te 4% dodadzą, są inne sposoby inwestycji „trochę” bardziej dochodowe

  Pozdrawiam serdecznie i życzę wiele radości i trafnych wyborów konta:)

  Z poważaniem
  Irek Julkowski
  http://www.kcbe.pl

  1. No ja się przyznam, że też mam konto w mBanku:) byłem z niego zadowolony, dopóki nie stało się coś dziwnego i nie mogę się zalogować, słyszałem już o podobnym przypadku

   Hmm… A czy to nie było spowodowane tym, że 3 razy pod rząd wpisałeś błędne hasło? Jeżeli tak, to wystarczy zadzwonić na infolinię i poprosić o odblokowanie dostępu przez internet.

 3. szczerze wam powiem ze winne jest nasze lenistwo gdy wybierzemy konto raz nawet jesli nie jestesmy zadowoleni z banku raczej rzadko zmieniamy dlatego naprawde warto zastanowic sie przy wyborze konta [usunąłem treści ewidentnie promujące]

 4. Nie koniecznie było to spowodowane wpisaniem błędnego hasła. Miałem taką sytuację na początku 2010 ze 5 – 6 razy. Wstaje rano, loguje się i nie przyjmuje hasła – telefon i zmieniam. Trwało to od stycznia do końca lutego. Tak jakby zahaszowane (format w jakim hasło jest zachowane) hasła były podmienione w bazie danych mBanku albo po prostu wpisu zniknęły.

Możliwość komentowania jest wyłączona.