FreeMind – mapy myśli na komputerze

W czasie prac nad Dochodowo.pl miałem do ogarnięcia mnóstwo spraw związanych z serwisem. Musiałem zaplanować rozmieszczenie zawartości, ogarnąć stronę techniczną, grafikę. Jako człowiek przyzwyczajony do notowania nielinearnego tworzyłem mapy myśli.

Na zasadzie skojarzeń przychodziły mi do głowy coraz to nowe pomysły (współpraca, promocja w internecie) – przybywało nowych map myśli a stare się rozrastały. Wraz z upływem czasu wiele rzeczy się zmieniało. Zmieniały się również moje mapy myśli. Czasem musiałem przerysowywać całe mapy od nowa!. Pomyślałem sobie wtedy, że dobrze byłoby mieć to wszystko na twardym dysku.

Zacząłem się rozglądać za oprogramowaniem umożliwiającym tworzenie map myśli. Szukałem czegoś, co pozwoli mi szybko zapisywać pomysły i jednocześnie nie będzie drogie. Po pewnym czasie znalazłem aplikację spełniającą oba warunki. Jest nią FreeMind, program OpenSource (licencja GPL), który można za darmo ściągnąć z Internetu. Od tamtego momentu stał się on jedną z podstawowych aplikacji, których codziennie używam.

FreeMind vs. Odręczne Mapy Myśli

Zdania na temat programów wspomagających tworzenie map myśli są różne. Przeciwnicy twierdzą, że programy te nie angażują naszego umysłu tak bardzo jak tworzenie map na papierze. Ciężko też jest zrobić odręczny rysunek ilustrujący jakieś zagadnienie. Być może istnieje taki program, dzięki któremu można mapy myśli ozdabiać odręcznymi rysunkami, jednak tworzenie ich za pomocą myszki wymaga dużej wprawy.

Z drugiej strony programy do tworzenia map myśli mają też swoją przewagę nad klasycznymi, papierowymi mapami myśli. Do największych zalet należy prostota wprowadzania zmian i reorganizacja mapy myśli. Istotna jest również szybkość notowania (przy zachowaniu przejrzystości) i brak ograniczeń rozmiarami kartki.


Darmowy raport: 9 błędów, których nie warto popełniać tworząc mapy myśli na komputerze

Pobierz DARMOWY raport:

»„9 błędów, których nie warto popełniać tworząc mapy myśli na komputerze” «


Instalacja FreeMind’a

Do zainstalowania i uruchomienia FreeMind’a potrzebna jest java.
Aby sprawdzić czy masz zainstalowaną obsługę java kliknij poniższy link (strona po angielsku):
http://www.java.com/en/download/installed.jsp

Tu możesz pobrać java ze strony producenta (strona po polsku):
http://www.java.com/pl/

Sam program FreeMind możesz pobrać ze strony projektu (strona po angielsku):
http://freemind.sourceforge.net/

Obecnie stabilna wersja to 0.8.0.

Tu pojawia się druga zaleta (pierwsza to to, że jest darmowy) tego programu – można go zainstalować w wielu systemach operacyjnych (Windows, Linux, Mac OS X).

Sama instalacja jest bardzo łatwa. Wystarczy kilka kliknięć i możemy uruchomić FreeMind’a.

Jak stworzyć mapę myśli w programie FreeMind?

Każdy tekst, który opublikowałem w Dochodowo.pl pierwotnie powstał przy użyciu FreeMind’a. Tak też było w przypadku tej recenzji. Najpierw przybrała postać mapy myśli a dopiero potem tego, co właśnie czytasz.

Gotowa mapa myśli.

freemind-cala-mini

Kliknij na obrazek (aby powiększyć) lub zobacz interaktywną mapę myśli (wymagana java).
Na jej przykładzie omówię tworzenie map myśli w programie FreeMind.

Krok po kroku

FreeMind posiada bardzo wiele skrótów klawiaturowych, które znacznie ułatwiają pracę. Część z nich przedstawię poniżej w nawiasach kwadratowych. Pełna lista dostępna jest w pomocy programu, która jest… w formie mapy myśli!

Nazwa mapy myśli

Po uruchomieniu programu na środku pojawia się elipsa z napisem new_mindmap. Klikając na nią lewym przyciskiem myszy możemy zmienić tytuł naszej mapy myśli. Edycji możemy dokonać również po wciśnięciu klawisza [F2]

Nowa gałąź

Dodajemy pierwszy poziom odgałęzień – Prawy przycisk myszy a następnie new_child [Insert]. Aby dodać kolejne odgałęzienie na tym samym poziomie(tzw. Rodzeństwo) wciskamy [Enter]. Aby dodać kolejne odgałęzienie na tym samym poziomie ale po drugiej stronie mapy, najeżdżamy kursorem na elipsę z tytułem mapy i wciskamy [Insert]

FreeMind - nowa gałąź

Kolejne poziomy

Dodawanie kolejnych poziomów odgałęzień (tzw. potomków) odbywa się analogicznie. Podświetlamy interesujące nas odgałęzienie i wciskamy [Insert]. W ten sposób powstaje podstawowa struktura mapy myśli.

FreeMind - kolejne poziomy

Ikonki

Teraz możemy ją trochę upiększyć, dodając ikonki. Aby to zrobić wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na interesujący nas element mapy myśli, z menu kontekstowego wybrać icon_menu a następnie ikonkę. Ten sam efekt uzyskamy podświetlając fragment mapy i wybierając ikonkę z listy po lewej stronie okna narzędziowego.

FreeMind - ikonki

Odnośniki

Gdy chcemy aby nasza mapa myśli zawierała odnośniki do stron www, klikamy prawym przyciskiem na słowo kluczowe, które ma być linkiem i wybieramy menu_insert a następnie set_link_by_textfield lub [Ctrl+k].

Freemind - odnośniki
Wpisujemy adres strony www i klikamy OK. Słowo kluczowe, zostanie oznaczone małą czerwoną strzałką.

Chmurki

Jeżeli chcemy wstawić kolorową chmurkę, wybieramy fragment mapy myśli, który nas interesuje a następnie menu_insert i cloud. Alternatywą jest skrót klawiaturowy [Ctrl+Shift+b]. Możemy zmienić kolor powstałej chmurki klikając menu_format > cloud_color

FreeMind - chmurki

Strzałki

Czasem zdarza się, że fragment z jednej części mapy odnosi się bezpośrednio do innej gałęzi. Taką relację możemy zaznaczyć strzałką. Klikamy prawym przyciskiem na słowo kluczowe, z którego ma wychodzić strzałka i przeciągamy wskaźnik nad słowo kluczowe na które chcemy wskazać. Gdy puścimy prawy przycisk myszy pojawi się strzałka. Jej położenie możemy modyfikować klikając lewym przyciskiem myszy i przeciągając w pożądane miejsce. Możemy również zmienić kolor – wystarczy kliknąc prawym przyciskiem na strzałkę i wybrać arrow_link_color.

FreeMind - strzałki

Kolory

Jeżeli nie podoba nam się kolor gałęzi, słowa kluczowego, tła słowa kluczowego to możemy to zmienić klikając na słowo kluczowe prawym przyciskiem i wybierając z menu_format odpowiednio:
node_color [Alt+f] – zmienia kolor słowa kluczowego
edge_color [Alt+e] – zmienia kolor gałęzi oraz wszystkich potomków
node_background_color – zmienia kolor tła słowa kluczowego

FreeMind - kolory

Formatowanie

Istnieje również możliwość formatowania tekstu:
zmiana rozmiaru czcionki – przytrzymując klawisz [Ctrl] i wciskając [+] powiększanie lub [-] pomniejszanie
pogrubienie – [Ctrl+b]
kursywa [Ctrl+i]

FreeMind pozwala na zamianę „gałęzi” w „bąbelki”. Aby uzyskać ten efekt trzeba kliknąć prawym przyciskiem myszy na słowo kluczowe i z menu_format wybrać (bubble – bąbelek lub fork – gałąź)

FreeMind - formatowanie

Zwijanie

W razie potrzeby, możemy zwinąć część mapy myśli. Jest to przydatne zwłaszcza wtedy, gdy mamy już bardzo rozbudowaną mapę myśli a pracujemy tylko nad jej fragmentem. Zwijanie i rozwijanie jest banalnie proste – wystarczy kliknąć lewym przyciskiem myszy na słowo kluczowe.

FreeMind - zwijanie

Opanowanie opisanych przeze mnie opcji zajmuje niewiele czasu, a pozwalają one stworzyć bardzo rozbudowaną mapę myśli. Mapa myśli do tego artykułu, od pojawienia się pomysłu, do formy widocznej poniżej, powstała w niecałe 2 minuty.

FreeMind - gotowa mapa myśli

Zastosowanie FreeMind’a

Zgodnie z mapą myśli powinienem napisać teraz coś o zastosowaniu FreeMind’a. Program ten służy do tworzenia map myśli, a o ich zastosowaniu napisałem w osobnym artykule, dlatego skupie się tylko na jednej rzeczy. FreeMind pozwala bardzo szybko robić notatki (zwłaszcza z wykładów) jednak zgodzę się z przeciwnikami stosowania programów wspomagających tworzenie map myśli – lepszy efekt jeżeli chodzi o zapamiętywanie dają ręcznie robione mapy myśli. W pozostałych przypadkach z powodzeniem można stosować FreeMind’a.

Przyszłość i dodatki do FreeMind’a

Opisywana przeze mnie wersja to 0.8.1 jednak prace nad tym programem nadal trwają. Dostępna jest również wersja, którą twórcy uważają za niestabilną (FreeMind 0.9.0 beta20).

Ciekawym rozwiązaniem, z którego skorzystałem przedstawiając FreeMind’a jest FreeMindBrowser, umożliwiający umieszczenie interaktywnej mapy myśli na stronie internetowej.

Kolejny ciekawy pomysł to FreeMindPDA, czyli wersja dla urządzeń kieszonkowych.

Zakończenie

Jak FreeMind wypada w porównaniu z innymi aplikacjami wspomagającymi tworzenie map myśli? Nie wiem. Spełnia on moje oczekiwania i nie odczuwam potrzeby zmiany.

Używasz FreeMind’a? Znasz jakiś inny lepszy program do tworzenia map myśli? A może masz uwagi lub pytania odnośnie tego tekstu? Podziel się swoimi opiniami poniżej!


Mapologia

Jak dzięki mapom myśli zwiększyć potencjał
swojego umysłu i wykorzystać go lepiej
w każdej dziedzinie swojego życia?

Sprawdź»

 

Zobacz również:

Może Cię zainteresować:

24 komentarze

  1. Nie jest dla mnie jasne – jak zamieścić gotowa mapkę na stronie. Wspominasz o FreeMindBrowser, ale co to takiego jest?

    1. Dodałem link w treści do FreeMind Browser. Są to dwa pliki, które należy przekopiować na serwer i odpowiednio zmodyfikować ścieżki dostępu w pliku freemindbrowser.html. Jeżeli znasz się na składni języka html to sobie poradzisz, jeżeli nie, to poszukaj w internecie informacji o instalacji lub poczekaj do początku maja – wtedy pojawi się mój kurs obsługi FreeMind’a, gdzie szczegółowo opiszę tą procedurę.

  2. Z tego co przeczytałam w tym programie można tworzyć mapy myśli gównie za pomocą słów.
    Co jeśli chodzi o rysunki? Sa jakieś gotowe ikony do wykorzystania? A może można wkleić swój rysunek z painta?
    Jeszcze dla mnie jedna ważna rzecz. Studiuję kierunek ścisły. Czy ten program umożliwia wprowadzanie równań, rozbudowanych wzorów, wzorów chemicznych?
    Serdecznie pozdrawiam.
    Patrycja R.

    1. FreeMind posiada zestaw kilkudziesięciu ikon, gotowych do wstawienia. Można też dodawać własne obrazki. W kwestii równań sprawa ma się tak, że zawartość każdej gałęzi można formatować na dwa sposoby: HTML i LaTeX. Jeżeli tylko znasz te języki formatowania to spokojnie stworzysz nie tylko równania.

  3. W jeden z odpowiedzi pisałeś, że można wstawić do map myśli swoje obrazki. Jak można to zrobić?

    1. Zaznaczasz gałąź do której chcesz wstawić obrazek. Z menu podręcznego (prawy przycisk myszy) wybierasz menu_insert a potem insert_image_by_filechooser. Alternatywnie skrót Alt+K.

  4. Dzięki za informację użytkowania Free Mind, znalazlam tutaj jeszcze kikla szczegółowych z którymi miałam problemy przy bardzo częstym, korzystaniu z tego programu. Niemniej jednak nadal mam kłopoty z wydrukowaniem bardziej obszernej mapy myśli. jak sobie z tym poradzić? Nie ma podglądu wydruku lub nie znalazłam i niekiedy musze drukawac kilka razy by mapa zmiesciła się na kartce A4. Dziekuję za udzielenie mi wskazówek.

    1. Jeżeli mapa nie jest olbrzymia, to możesz spróbować funkcji automatycznego zmniejszania obrazu do rozmiarów kartki. Funkcja taka powinna być w opcjach wydruku.

  5. Dzięki za wytłumaczenie. Program był i jest bardzo pomocny.

    1. Marku, istnieje spolszczona wersja FreeMind (link na stronie głównej programu). Jest ona jednak jeszcze w fazie Release Candidate. Jak tylko ukaże się wersja stabilna, to umieszczę wpis aktualizujący.

  6. hej Jakub,

    Stworzyłeś jakiś bardziej rozbudowany poradnik od powyższych informacji?
    z góry dzięki za info.
    pozdrawiam, Sławek.

  7. dzisiaj właśnie zainstalowałam program, jak dla mnie super
    najbardziej brakuje mi podglądu wydruku ;/
    mam windowsa vista i u mnie działa bez problemu 🙂
    pozdrawiam

  8. interesuje mnie kurs obsługi FreeMind’a, gdzie szczegółowo wspomniał Pan że opisze procedure zamieszcania mapy myśli do internetu…

    bede wdzięczna za jakąs informację, bo nie potrafię znaleźc informacji na ten temat…
    wiem jak zamieścić mape, ale interesuję mnie zamieszczenie mapy z aktywnymi lilnkami…

  9. Rewelacja, a ja się tyle lat męczyłem z karteczkami i notatnikiem na kompie a tu FreeMind na kompa, na mój telefon, na stronę WWW aby znajomym zdalnie pokazać!

    Dziękuję Autorowi za ten artykuł i biorę się za korzystanie z FreeMinda

  10. Wersja mam myśli Online: http://www.mindmeister.com/

    Zapisałem projekt z obrazkami w Freemind i jak przenoszę go na inny komputer to obrazki się nie wyświetlają. Jak rozwiązać ten problem?

    1. Gdy najedziesz kursorem obok tekstu danej gałęzi, to pojawi się taka mała „pionowa” elipsa. Wystarczy kliknąć na nią i przeciągnąć gałąź w odpowiednie miejsce.

  11. Rewelacyjny jest pomysł przeniesienia map myśli do technicznych nowinek. Na stronie May Agency widziałam program umożliwiający robienie map myśli i iPhonie. Bardzo lubię mapy myśli, to bardzo rozwijająca metoda pomocna w pracy, nauce i życiu!

  12. rzeczywiście program jest bardzo fajny i prosty w obsłudze. brakuje tylko polskiego słownika oraz podglądu wydruku przy dużej mapie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.